Praktyka wdzięczności

Ostatnio sporo się mówi o wdzięczności i myślę, że większość osób, które kiedykolwiek zetknęły się z rozwojem osobistym, na pewno zetknęły się też z tematem wdzięczności, ale mam też wrażenie, że masa osób nie do końca kupuje ten pomysł z wdzięcznością. Na pierwszy rzut oka praktyka wdzięczności może się wydawać dość naiwna, ale kryje się za nią masa naukowych dowodów na jej ogromny wpływ nie tylko na poczucie szczęścia, pozytywne podejście do życia, ale też nawet na zdrowie fizyczne.

Sedno wdzięczności

Sednem praktyki wdzięczności na najbardziej podstawowym poziomie jest po prostu poświęcanie uwagi, czyli zauważanie różnych rzeczy w Twoim życiu, które na co dzień pomijasz, zapominasz o nich albo uznajesz za oczywiste.

Za co możesz być wdzięczny

Pomyśl o oczywistych rzeczach, które Cię otaczają. Widzimy te oczywiste rzeczy często, ale jakbyśmy ich nie dostrzegali. Przykładem takiej rzeczy jest np. elektryczność – pomyśl jak wiele rzeczy w Twoim domu działa dzięki elektryczności. Jak wyłączają prąd, to człowiek nadal naciska na różne przyciski, coś próbuje włączać, bo zupełnie zapomina, że jest jeszcze coś, w tle czego nie widzimy i uznajemy to za tak oczywiste, że zauważamy to dopiero kiedy tego zabraknie.

Możesz być wdzięczny za technologię za to, że możesz teraz oglądać sobie coś na komputerze a ja za to, że mogę nagrywać coś za dostępność tej technologii, mikrofonów, kamer. Za możliwość dzielenia się tym, co myślę i tez oglądać, doświadczać różnych rzeczy. Używamy tych rzeczy na co dzień, ale kompletnie nie poświęcasz im uwagi. Widzimy je jako środek do celu kolejny, nie widzimy samej technologii, tylko temu, co dzięki niej dostajesz. To też jest coś, na co warto zwrócić uwagę.

W Twoim domu jest pewnie ciepło, masz gorącą wodę w kranie, może masz miękki dywan przy łóżku, który delikatnie masuje Ci stopy kiedy wstajesz rano z łóżka, masz łóżko, czyste ciepłe łóżko. Miejsce odpoczynku, masz jedzenie, o którym ludzie w wielu krajach nie mogą nawet pomarzyć. Mamy książki, możemy dzielić się wiedzą.

Może masz psa, kota, możesz być wdzięczny za ludzi w Twoim życiu, za partnera, za rodziców, za rodzeństwo, za dzieci i to pogłębia też Twoje relacje. Niesamowite, co wdzięczność potrafi zrobić.

Możesz być wdzięczny za pracę, którą masz, może to nie jest perfekcyjna praca, ale dzięki niej masz pieniądze, żeby płacić za ubrania albo jedzenie. To nie jest wymówka do tego, żeby nie szukać nowej pracy czy niczego nie zmieniać. Nie używaj wdzięczności do tego, żeby przekonać się, że żadne zmiany nie są konieczne, uciekać od działania, ale też nie zadręczaj się tą chwilą, bo to utrudni zmiany. Trzeba robić i to i to rozwijać się i praktykować wdzięczność.

Może nie masz perfekcyjnych nowych ubrań, ale masz stare ubrania, za które możesz być wdzięczny, bo co miałbyś gdyby nie było tych starych ubrań. Jest okazja do tego, żeby je zauważyć i uznać, że dobrze, że są.

Możesz być wdzięczny za rodziców, pewnie dali Ci sporo rzeczy, których nie miałbyś bez nich – wychowali Cię, dbali o Ciebie, opiekowali się Tobą.

Możesz być wdzięczny za własną wyobraźnię, za własną kreatywność, chęć rozwoju

Warto doceniać różne rzeczy nawet jeżeli to nie jest wszystko perfekcyjne i nie spełnia Twoich ostatecznych dążeń i pragnień, bo to też pozwoli Ci docenić ostateczne dążenia kiedy już tam będziesz.